Poniżej zamieszczamy pismo jakie zarząd MPL Kraków – Balice przesłał do UG Zabierzów. W piśmie pada propozycja uruchomienia pilotazowego programu poprawy izolacyjności akustycznej budynków znajdujących się w Obszarze Ograniczonego Użytkowania lotniska.

Nie wiemy czy pismo jest jakąś formą nawiązania do propozycji budowy ekranów wokół płyty postojowej lotniska złożoną przez UG Zabierzów (link do pisma) czy jest to zbieg okoliczności. Bez względu na powyższe propozycja władz lotniska wydaje się być żałosną próbą wpłynięcia na mieszkańców aby zmienili sposób postrzegania planów budowy nowej drogi startowej z negatywnego na pozytywny.

Mieszkańcy są zgodni , że jakakolwiek modernizacja jest półśrodkiem i w żadnym razie nie rozwiązuje problemu nadmiernego hałasu nawet przy szczelnych oknach. Padają argumenty , że większość domów w okolicy to domy z poddaszami zatem gdyby nawet zamknąć okno hałas jest bardzo odczuwalny wewnątrz domów. Poza tym w okresie letnim zamykanie okien wiązało by się z koniecznością instalowania bardzo drogich w zakupie i eksploatacji systemów klimatyzacji. Dlatego propozycja lotniska w tych okolicznościach wydaje się zabiegiem czysto marketingowym – takiego określenia używają mieszkańcy miejscowości okołolotniskowych na podobne propozycje lotniska.