W dniu 19 października 2018 roku mieszkańcy miejscowości znajdujących się w pobliżu lotniskach w Balicach oraz część mieszkańców Krakowa będą domagać się wprowadzenia zakazu lotów nocnych.

19 października o godzinie 17:00 na rondzie przed lotniskiem odbędzie się protest mieszkańców, którzy zaprotestują przeciwko planom inwestycyjnym lotniska oraz będą się domagać wprowadzenia tzw core night czyli zakazu lotów nocnych. Jak czytamy w petycji mieszkańcy czują się traktowani gorzej niż mieszkańcy innych lotnisk m.in lotniska Okęcie gdzie już w marcu b.r. wprowadzono taki zakaz. Podobne zakazy wprowadza coraz więcej lotnisk w Europie i na świecie. Władze portów lotniczych zaczynają dostrzegać problem zwłaszcza , że w ostatnich latach doszło do gwałtownego wzrostu operacji lotniczych. Są z tego bardzo duże korzyści ekonomiczne , niestety przekłada się to bardzo negatywnie na zdrowie ludzi , zwłaszcza tych najbliżej zamieszkujących lotniska. Lotnisko krakowskie jest zlokalizowane bardzo blisko zabudowań co w niedalekiej perspektywie może stanowić bardzo duże utrudnienie dla działalności lotniska. Pełna treść petycji przesłanej przez organizatorów protestu poniżej:

Wnosimy o wprowadzenie zakazu lotów nocnych tzw. Core Night czyli całkowitego zakazu wykonywania operacji lotniczych w godzinach od 22.00 do 6:00.
Petycję naszą motywujemy:
1. narastającym ruchem na lotnisku w Balicach, którego coraz większa część przenoszona jest na godziny ciszy nocnej
2. zaniechań działań ze strony MPL – spółki zarządzającej wdrożenia procedur cichych startów i lądowań co było wielokrotnie zgłaszane Prezesowi Włoszkowi przez mieszkańców, władze i radnych gminy Zabierzów
3. brakiem działań w celu budowy ekranów dźwiękochłonnych wokół płyty postojowej samolotów
4. na stołecznym lotnisku Okęcie zakaz ten obowiązuje od 25 marca b.r. Podobne rozwiązania obowiązują na wielu europejskich lotniskach w tym np. we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Berlinie, Hamburgu czy Zurichu a kolejne lotniska rozważają wprowadzenie podobnego rozwiązania.

Wyjątkiem byłyby loty państwowe, sanitarne, związane z bezpieczeństwem państwa oraz loty opóźnione z przyczyn wyłącznie operacyjnych niezależnych od linii lotniczych. Jednak żadne połączenia rozkładowe nie mogłyby być planowane na te godziny. Skoro na tak ważnym lotnisku jak Okęcie można było wprowadzić tak radykalne zmiany to tym bardziej powinno to być możliwe na lotnisku w Balicach. Wyjątkowo niekorzystne położenie lotniska w Balicach – mowa tu o niekorzystnym w porównaniu do Okęcia układzie budynków , który dodatkowo potęguje emisję hałasu do środowiska powoduje, że nie mamy możliwości normalnego funkcjonowania nawet w godzinach nocnych. Cierpią na tym nasze dzieci i osoby starsze. Dzieci są coraz bardziej rozdrażnione a seniorzy znerwicowani.