Media w ostatnich dniach podały, że w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem w Chinach tamtejsze władze zdecydowały o budowie szpitala na 1200 osób. Czas realizacji 3 tygodnie.

Remont Piramidy Cheopsa

Najciekawsze jednak w tej decyzji jest to, że chińczycy chcą zbudować szpital w ciągu 3 tygodni. Nie oszukujmy się w naszym kraju takie inwestycje są realizowane kilka lat. Owszem chińczycy wydadzą na ten cel w związku z planowanym tempem znacznie więcej niż przy budowie w normalnym trybie ale jeśli jest potrzeba to można. W dzisiejszych realiach mamy dostep do technologii, które przy dobrze zorganizowanej pracy są w stanie zdziałać niemalże cuda. Na cuda mieszkańcy okolic lotniska w Balicach nie liczą ale mówią, że lotnisko ma możliwości remontu DS w czasie znacznie krótszym. Na spotkaniu Stowarzyszenia kilka tygodni temu głos zabrał inżynier budownictwa, jak powiedział lotnisko przy dobrej organizacji mogłoby wykonać remont w kilkanaście weekendów a zamykając lotnisko, w kilka tygodni.  Sposobów remontu jak mówi jest naprawdę wiele. Inni dodają, że gdyby lotniskiem zarządzali Egipcjanie jak 2000 tysiące lat przed naszą erą i dysponując takim zapleczem technologicznym to DS wyremonotwano by w 2 tygodnie. Tymczasem Włoszek wspierany przez Ove Arup, które przypomnijmy tam gdzie się pojawi wydaje ekepertyzę, że remont pasa nie jest możliwy a w związku z tym konieczna jest budowa nowej drogi startowej – przykład lotniska w Radomiu http://przyjaznelotniska.pl/aktualnosci/lotnisko-w-radomiu/. Jeden z członków żartuje: „Czy Ove Arup remontowałoby Piramidę Cheopsa czy stawiałoby nową obok ”

Wnioski

Stowarzyszeni są jednak zgodni co do jednego. Lotnisko nie miało zamiaru robić żadnych ekspertyz remontu i tego nie zrobiło. Od początku istniał tylko jeden wariant czyli północny. Nie były też rozważane inne koncpecje dróg startowych bo gdyby tak było to nie byłoby to utajnione. Przykre natomiast jest to, że organy państwowe dały się wciągnąć w tą skądinąd intrygę

Co zrobić? Porada dla Pana Włoszka

Wynająć chińczyków , podać w zadaniu inwestycyjnym jako najważniejsze kryterium czas remontu nie dłuższy niż trzy tygodnie. W kolejce do realizacji ustawi się od razu kilkanaście chińskich firm.