W dniu 04 kwietnia zapowiedziano testy systemu alarmowego. Według mieszkańców Pan Marcin Cieślak – Pełnomocnik Wójta ds. Zarządzania kryzysowego i Obrony Cywilnej miał nawet przekazać informację następującej treści:

❗️Informujemy, że w dniu dzisiejszym (04.04.2022 r.) w godz.18.30 – 19.00 zostanie przeprowadzony trening sprawności syren alarmowych🆘 wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności na terenie miejscowości Aleksandrowice, Balice, Kleszczów, Rząska i Szczyglice. W ramach treningu emitowany będzie 📢dźwięk ciągły trwający jedną minutę. Trening zostanie przeprowadzony na podstawie § 8 punktu 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 r. poz. 96).

Niestety system nie zadziałał lub zadziałał nieskutecznie ponieważ jak donoszą mieszkańcy nikt nie słyszał dźwięku syren. Warto nadmienić, że w sprawie tej interweniowała grupa mieszkańców, którzy zaniepokojeni wojną na Ukrainie podjęli wysiłek, w celu weryfikacji czy służby zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej są przygotowane na ewentualne zagrożenie. Mieszkańcy są zdumieni, że odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju służby (służby zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej) nie tylko same nie podjęły działań ale według niektórych osób wręcz starali się zniechęcić mieszkańców do podejmowania inicjatywy bądź zupełnie bagatelizując sprawę. A tymczasem z przekazów medialnych słyszymy, że w ukraińskich miastach alarmy przeciwlotnicze działają. Profilaktyka w tym zakresie według nas nie jest w żadnym razie działaniem nieuzasadnionym.