Lotnisko w Balicach dysponuje obecnie systemem ILS I kategorii. Co roku w porze jesiennej z powodu trudnych warunków pogodowych odwołuje lub przekierowuje się setki rejsów. Sytuację znacznie poprawiłoby podwyższenie kategorii systemu ILS ale według prezesa lotniska Pana Jana Pamuły nie jest to teraz możliwe ze względu na przeszkodę, którą są drzewa na wzniesieniu znajdującym się na ścieżce podejścia samolotów do lądowania.

Prezes obwinia Lasy Państwowe o utrudnianie usunięcia drzew. Stanowisko Lasów Państwowych jeśli wierzyć doniesieniom medialnym jest takie, że zgoda zostanie wyrażona jak tylko pozwoli im na to ustawa. Niezależnie od tego według prezesa Pamuły ilość przekierowań i odwołanych rejsów nie jest znacząca i dotyczy zaledwie jednego prcecenta wszystkich operacji. Ostatnie zapowiedzi spółki o planach podniesienia kategorii ILS pojawiły w notatce prasowej z 29 grudnia 2010 (INFORMACJA PRASOWA MPL/BS/SK/73/1/10) nie wiemy co ostatecznie spowodowało, że system działa nadal w najniższej kategorii ILS. Wiemy natomiast, że spółka zarządzająca lotniskiem w Balicach nie wystąpiła z wnioskiem do ULC o podniesienie kategorii systemu ILS. Poniżej odpowiedź urzędu Lotnictwa Cywilnego, z której wynika, że wniosek nie został złożony.

Podwyzszenie kategorii ILS na lotnisku w Balicach – informacja z ULC from przyjaznelotniska

Naszym zdaniem należy jak najszybciej podjąć kroki , które doprowadzą do podwyższenia kategorii ILS. Odwołane z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych rejsy to nie tylko zdenerwowani pasażerowie ale przede wszystkim negatywny wpływ na wizerunek lotniska. Napewno dla części pasażerów były to pierwsze loty w życiu, takie doświadczenie nie zachęca do ponownego skorzystania z tej formy transportu. Pozytywnie oceniamy ostatnią wypowiedź Pana prezesa Pamuły, który zapowiedział montaż systemu naprowadzania z wykorzystaniem odbiorników GPS, rozwiązanie to będzie działać niezależnie od tego czy wspomniana wcześniej przeszkoda zostanie usunięta.