Na prośbę mieszkańców przeprowadzona została rozmowa z pracownikiem Departamentu Środowiska w dziale zajmującym się ochroną powietrza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego Panią Angeliką Chudzik, poniżej krótkie podsumowanie rozmowy. Warto dodać, że Pani Chudzik starała się w rozmowie przekazać jak najwięcej informacji, najważniejsze z nich:

  1. Na tą chwilę Urząd nie może udzielać informacji na temat rozważanych działań naprawczych, będą przedstawione na konsultacjach społecznych z firmą Akustix z Poznania – termin zostanie zakomunikowany.
  2. Na pytanie o sens wydatków środków na zewnętrzną firmę w sytuacji gdy nie ma ochrony przed hałasem z powietrza udzielono i w związku z tym jakie mogą to być działania naprawcze w odpowiedzi poinformowano, że może to być wprowadzenie zakazu nocnych lotów w godzinach od 22:00 do 06:00 , budowa ekranów akustycznych oddzielających płytę postojową aby zminimalizować duży hałas rozgrzewających silników samolotów i innych operacji prowadzonych na płycie lotniskowej. Podkreślono przy tym, że Urząd Marszałkowski nie może nakazać wykonania takich działać zarządzającemu lotniskiem. W odpowiedzi podkreśliliśmy iż już dwa lata temu zwracaliśmy się z wnioskiem do zarządu MPL Kraków Balice sp. z. o. o.  o zbudowanie ekranów akustycznych oddzielających tę część lotniska wzorem lotniska we Wrocławiu ale prośbę zarząd zlekceważył nie odpowiadając na nasze pisma, podobnie stało się po wniosku Urzędu Gminy Zabierzów
  3. Na zarzut odnośnie braku działań profilaktycznych ze strony Urzędu Marszałkowskiego czyli na przykład brak sprzeciwu Marszałka wobec planowanej przez MPL budowy drogi startowej odpowiedziano, że program został uruchomiony w styczniu/lutym b.r. więc jeszcze przed decyzją RDOŚ Kielce. Na to zareagowaliśmy iż decyzja została podjęta jeszcze w roku ubiegłym kiedy Minister Adamczyk zatwierdził Plan Generalny Lotniska , który jest oparty o wariant północny drogi startowej – brak komentarza.

Pani Chudzik , została poinformowana jakie ilości paliwa spala samolot tylko podczas startu : „Jeden samolot podczas startu np B 787 -800 spala około 4 tysięcy litrów paliwa lotniczego zatem w ciągu doby jest spalanych 400 tysięcy litrów paliwa w obrębie lotniska. (ponad 100 operacji z lotniska w Balicach x 4000 tys litrów) Liczymy więc , że Urząd Marszałkowski nie będzie instytucją , która będzie zwalczać informacje na temat faktów – w tym przypadku negatywna strona działalności lotniska w bliskiej odległości od miasta i zmieni retorykę na transparentną i przede wszystkim podejmie dyskusję w domenie publicznej również na trudne tematy.

Ostatecznie Pani Chudzik zgodziła się z argumentem iż najpierw powinno się podejmować działania profilaktyczne

Link do szczegółów opisujących program:

https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1536709,ogloszenie-o-przystapieniu-do-konsultacji-spolecznych-aktualizacji-projektu-programu-ochrony-srodowi.html